Man Utd 3-2 Newcastle: Oceny graczy, gdy Czerwone Diabły podtrzymują nadzieje na europejskie rozgrywki

16 Maj 2024 1919
Share Tweet

Manchester United ma jeszcze szansę uniknąć najgorszego w historii miejsca w Premier League, po wygranej 3-2 nad Newcastle United w ostatnim meczu sezonu na własnym stadionie na Old Trafford.

Mecz pełen emocji i wysokiej jakości goli był doskonałą reklamą rozgrywek. Kobbie Mainoo otworzył wynik dla drużyny w czerwonych, a Anthony Gordon wyrównał, dzięki czemu wynik pozostawał niepewny do początku drugiej połowy.

Ale gospodarzom udało się na stałe wydobyć się na prowadzenie dzięki Amad Diallo, dla którego był to pierwszy gol w Premier League, i Rasmus Hojlundowi, który rozpoczął mecz na ławce, aby zadbać o jego formę przed finałem Pucharu Anglii później w tym miesiącu.

Lewis Hall dał Newcastle późną nadzieję na powrót do gry w doliczonym czasie gry, ale jego strzał okazał się jedynie pocieszeniem i niczym więcej.

Newcastle rozpoczęło mocno, atakując od pierwszych minut. Tylko za sprawą ostatniego poślizgu Sofyana Amrabata i odważnej blokady Jonny'ego Evansa, goście nie przetestowali Andre Onany w polu karnym.

Musiało minąć około dziesięć minut, zanim gospodarze obudzili się do walki. Po pierwsze, Casemiro odbił ambitny strzał zza pola karnego daleko poza poprzeczkę, po czym nastąpił precyzyjny, lecz słaby nagłówek Scotta McTominaya, a potem mocny strzał Amada Diallo, który źle odbił bramkarz Magpies, Martin Dubravka.

Erik ten Hag zmienił swój system, początkowo dając odpocząć Hojlundowi i grając z Bruno Fernandesem na szczycie. Jednak kapitan nie grał jak "numer dziewięć", zamiast tego poruszał się wszędzie, co utrudniało Newcastle zepchnięcie go na dół. Ten ruch i jego wizja pozwoliły zagrać Alejandro Garnacho na lewym skrzydle, z Dubravka, który szybko wyszedł na podbicie i zablokował strzał.

Goście byli już w pełni w grze, ale było widać, że otwarcie wyniku przez Mainoo było nieuniknione. Nastolatek zbyt łatwo zniknął ze środka niekryty, a Kieran Trippier był ostatnim, który zdążył zareagować i utrzymał zimną krew, dosłownie grając do dolnego rogu.

Casemiro, szeroko potępiany za swoją winę za porażkę z Crystal Palace wcześniej tego miesiąca, dwukrotnie przyszedł na ratunek w końcu pierwszej połowy. Brazylijczyk zahaczył piłkę na zjeździe od Anthony’ego Gordona, choć Magpies domagali się karnego za działania Amrabata od tyłu, a chwilę później odbił piłkę głową, utrzymując swoją drużynę na czele.

Od Newcastle otrzymaliśmy ostrzeżenie już kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy, gdy Casemiro stanął twarzą w twarz z Gordonem, próbującym strzelić na bramkę. Ale skrzydłowy szybko zdobył wyrównującego gola, wykorzystując kuszące dośrodkowanie Jacoba Murphy'ego z prawej strony pola karnego.

Eddie Howe pewnie zdobyłby prowadzenie, gdyby nie skrzydlowy Amrabat, który na ostatnią chwilę odbił strzał Alexandra Isaka na górę poprzeczki po kontrataku trzech na jednego. Newcastle zdołało to tylko żałować, gdy Amad odbił prowadzenie cztery minuty później, uderzając piłkę bez namysłu na półwolnym strzale.

Obrońcy byli potem zagrożeni, kiedy Diogo Dalot wdał się w bój z Dubravką, nim potężny strzał czołowy Joela podejmowany przez Andre Onane. United także zagrało niebezpiecznie, gdy Onana podrzucił piłkę na ochotnika, a Miguel Almiron był zaledwie kilka centymetrów od połączenia z dośrodkowaniem Gordona.

Ale drużyna Ten Haga zdobyła dwubramkowe prowadzenie, którego szukała na końcu, kiedy Hojlund wyszedł z ławki. Przeważnie zrobił to sam, nasze wyprzedzony przez Fernandesa, potem biegł na Dana Burna, aby zrobić miejsce na strzał, a potem skierował niski strzał na bramkę Dubravki.

Newcastle zapewniło, że nikt nie będzie bezpiecznie mijać linii mety, kiedy Hall strzelił tylko drugą bramkę w swojej seniorskiej karierze - pierwsza padła także na Old Trafford - precyzyjnym, ale mocnym strzałem z tuż za linią pola karnego po częściowo oczyszczonym rogu.