Anglia zapewnia sobie miejsce w finale Euro 2024 dzięki dramatycznej bramce Olliego Watkinsa.

11 Lipiec 2024 1871
Share Tweet

Anglia zmierzy się z Hiszpanią w niedzielnym finale Euro 2024 po dramatycznym półfinałowym zwycięstwie 2:1 nad Holandią w Dortmundzie w środowy wieczór.

Dla drużyny Trzech Lwów będzie to drugi z rzędu finał mistrzostw Europy po 55 latach bez żadnego osiągnięcia pomiędzy Pucharem Świata w 1966 r. a Euro 2020. Jednak po trzyletniej porażce z Włochami na Wembley w rzutach karnych, drużyna Garetha Southgate’a będzie chciała zakasować kogoś.

Ollie Watkins wyłonił się jako nieoczekiwany bohater po swoim klinicznym zwycięzcy w 90. minucie, wciskając piłkę w dalszy dolny róg bramki pomimo bacznej uwagi Stefana de Vrija. Ogólnie rzecz biorąc, po raz kolejny podkreśliło to godną podziwu odporność Anglii, jakiej nie widziano przed erą Southgate.

Holandia objęła prowadzenie w ciągu kilku minut, gdy Xavi Simons trafił Declana Rice’a na połowie Anglii i pojechał w stronę bramki. Nie dając się szybko zamknąć, oddał ambitny strzał, który przeleciał obok Jordana Pickforda.

Anglia otrzymała absolutny prezent w postaci systemu VAR, gdy po strzale Harry’ego Kane’a połączonym z Denzelem Dumfriesem. Nie wyglądało to na rzut karny ani w czasie rzeczywistym, ani na powtórkach w zwolnionym tempie, ale sędziemu Felixowi Zwayerowi polecono sprawdzić monitor na boisku, a następnie wskazał miejsce. Kane z impetem trafił w dolny róg – to jego rekordowy szósty gol w meczach pucharowych Euro.

Po tym meczu ci ubrani na biało i niebiesko ożyli, a szturchnięcie Phila Fodena w kierunku bramki po niemożliwym tańcu przez ubranych w pomarańczowo obrońców zostało zatrzymane na linii przez Dumfriesa. Po drugiej stronie boiska holenderski prawy obrońca uderzył poprzeczkę po strzale główką po rzucie rożnym, a następnie Foden wykonał podkręcony strzał w stylu Lamine Yamal, który trafił w zewnętrzną część słupka.

Po wznowieniu gry Holandii na drugą połowę Pickford obronił Virgila van Dijka, a użytkownicy X ponownie zwrócili się przeciwko Southgate. Czas mijał, a Bukayo Saka miał piłkę w siatce, ale piłka została odrzucona przez flagę spalonego i remis wydawał się pewny przez dodatkowe 30 minut, dopóki Watkins, zmiennik zastępując Kane’a w końcówce meczu, krytycznie interweniował Watkins.

Hiszpania zapewniła sobie miejsce w finale we wtorek wieczorem, pokonując Francję 2:1 w pierwszym półfinale. Yamal, obecnie prawdopodobnie najlepszy 16-latek, jaki kiedykolwiek grał w tę grę, strzelił absolutnie oszałamiającego gola, dzięki któremu drużyna La Roja dostała się do pierwszego finału od zwycięstwa w Euro 2012 ponad dziesięć lat temu.

Podopieczni Luisa de la Fuente konsekwentnie pokazali, że są zespołem, który może pokonać cały mecz.

Finał na berlińskim Olympiastadion rozpocznie się w niedzielę 14 lipca o godzinie 20:00 (czasu BST).