Anglia 1-1 Szwajcaria (5-3 pen): Oceny zawodników, gdy Trzy Lwy awansują do półfinału po rzutach karnych

07 Lipiec 2024 1898
Share Tweet

Anglia zapewniła sobie miejsce w półfinale Euro 2024, pokonując Szwajcarię w rzutach karnych po emocjonującym remisie 1-1.

Breel Embolo dał prowadzenie Szwajcarii na 15 minut przed końcem, ale doskonały wyrównujący gol Bukayo Saki zapewnił dogrywkę i ostatecznie rzuty karne, gdzie Drużyna Trzech Lwów trafiła pięć na pięć, aby awansować do następnej rundy.

Ustawiając się w nowym ustawieniu z trzema obrońcami, Anglia dominowała w posiadaniu piłki w początkowych fazach, gdy prawy wahadłowy Saka cieszył się wolną przestrzenią na boku. Skrzyżowane podanie do Kieran Trippier było nieco za mocne, po czym późniejszy offtopowy sygnał przeciwko gwieździe Arsenalu zakończył niebezpieczny moment od Drużyny Trzech Lwów.

Declan Rice i Kobbie Mainoo oddali strzały z daleka zablokowane, podczas gdy kilka cofnięć nie zdołało dotrzeć do celu, gdy Anglia kontynuowała nacisk na otwarcie, na które zasługiwali swoim jasnym początkiem.

Szwajcaria miała swoje jasne momenty i chętnie strzelała do pola karnego, ale solidna obrona Anglii zapobiegła jakimkolwiek realnym zagrożeniom dla bramki Jordana Pickforda.

W momencie przerwy, strzał Mainoo z bliskiej odległości spotkał się z doskonałą blokadą od Granit Xhaki. Pomimo całego zainteresowania pierwszą połową, żadna z drużyn nie oddała strzału na cel, chociaż fani Anglii bez wątpienia byli zadowoleni z tego, co zobaczyli w pierwszych 45 minutach.

Embolo miał pierwszy strzał na cel w grze pięć minut po przerwie, z lekkim uderzeniem, zanim Szwajcaria zaczęła cieszyć się swoim najsilniejszym okresem w grze. Kilka sprytnych ruchów zdobyło miejsce na prawym skrzydle, zmuszając Ezri Konsę do kilku najlepiej przechwyconych strzałów.

Presja Szwajcarii ostatecznie okazała się zbyt silna dla Anglii, gdy Embolo wepchnął się do bramki po odbitym dośrodkowaniu od Dan Ndoye, zapowiadając dramatyczne ostatnie 15 minut.

Pięć minut później jednak Anglia znowu była na równi.

Saka przeciął od prawej strony i zakręcił mocnym, niskim strzałem do bramki Yann Sommera, aby uspokoić napięcia w obozie Anglii.

Ebere Eze uderzył szeroko, gdy gra zbliżała się do końca regulaminowego czasu, ale nie było rozdzielenia obu zespołów w ciągu 90 minut.

Sommer musiał być aktywny, aby uniemożliwić doskonały strzał z daleka od Rice'a krótko po wznowieniu gry, zanim szwajcarski bramkarz zdołał złapać strzał Jude Bellinghama.

Szwajcaria zakończyła dogrywkę na szczycie. Xherdan Shaqiri trafił w słupek bezpośrednio z rzutu rożnego, zanim Zeki Amdouni uderzył w rękawice Pickforda w ostatnim akcie przed rzutami karnymi.

Cole Palmer strzelił pierwszą jedenastkę i Anglia od razu miała przewagę, gdy Pickford obronił strzał Manuela Akanji.

Bellingham wykonał swoją próbę, podobnie jak Fabian Schär, Saka, Shaqiri, Ivan Toney i Amdouni, ale gra została rozstrzygnięta przez Trenta Alexandra-Arnolda, który uderzył w górny róg, aby wysłać Anglię do półfinału.