Hiszpania 2-1 Anglia: Ocena zawodników, gdy Oyarzabal łamie angielskie serca w finale Euro 2024

15 Lipiec 2024 2418
Share Tweet

Mikel Oyarzabal uderzył późno dla Hiszpanii, łamiąc serca Anglików w finale Euro 2024, wygrywając pojedynek w Berlinie 2-1.

Nadzieje na Anglię były wysokie, aby zakończyć suszę w trofea w niedzielny wieczór, nawet jeśli stawiali czoło wyróżniającemu się zespołowi turnieju. Gareth Southgate byłby zadowolony z pierwszej połowy swojej drużyny, ale Trzy Lwy nie zdołały skorzystać z momentu po wyrównaniu Cole'a Palmera po przerwie.

Hiszpania powróciła po odrobieniu strat, a Oyarzabal wtapiał się do angielskiego pola karnego, by otworzyć Marc Cucurella i strzelić gola z mniej niż pięcioma minutami pozostałymi do wygrania turnieju dla imponujących Hiszpanów.

Nastąpiła lekka zmiana w ustawieniu Anglii w porównaniu z przedmeczowymi prognozami, gdy Southgate powrócił do systemu wykorzystywanego bez większego sukcesu w pierwszych czterech meczach turnieju. Czwórka obrońców wróciła, chociaż włączenie Luke'a Shawa zapewniło większą równowagę.

Anglia była zadowolona z oddania przestrzeni Hiszpanii, która pokazywała swoją zdolność do kontrolowania meczów w pierwszych dziesięciu minutach poprzez spokojną grę w posiadaniu i zaciekłe naciskanie kontrataków, co sprawiało, że Trzy Lwy ledwie korzystały z piłki.

Drużyna Southgate'a zaczęła jednak nabierać rozpędu, i było to oczywiste od samego początku, że chcieli odłożyć finał jak najdalej. Anglia brała sobie czas przy każdym martwym elemencie, grała na stałe fragmenty gry i często szła bezpośrednio, aby uniknąć hiszpańskiej presji. Spowodowało to dość ciężki, zamulony początek meczu zaledwie z kilkoma strzałami na cel na obu końcach, ale Southgate niewątpliwie musiał być zadowolony z wysiłków swojej drużyny, zwłaszcza w obronie.

Anglia poczułaby się dodatkowo osadzona po wycofaniu się Rodriego w przerwie, ale zanim nawet zdołali zrozumieć, że piłkarz Manchesteru City opuścił boisko, znaleźli się w tyle. Szybki ruch Hiszpanów został zwieńczony przez Nico Williamsa po tym, jak Lamine Yamal zrobił zwrot w boksie.

Drużyna Luisa de la Fuente ruszyła do przodu w rezultacie, a Anglia wyglądała jak na sznurkach. Dani Olmo i Yamal obydwaj byli bliscy strzelania bramek, a Southgate był zmuszony dokonać zmian. Wchodząc w ostatnie 20 minut, Trzy Lwy były nadal w grze.

Jeszcze raz to zmiana Southgatea zrobiła różnicę. Palmer, w ciągu kilku minut od wejścia na boisko, świetnie dokończył akcję po sprytnym podaniu Jude'a Bellinghama, przywracając wyrównanie znikąd. Anglia miała następnie okazję, by zaatakować swoich przeciwników, ale nie potrafili powtórzyć sukcesu pomimo posiadania całego impetu - odpuszczając Hiszpanię. La Roja ponownie przejęła kontrolę, wyglądając groźnie, i z mniej niż pięcioma minutami pozostałymi, rezerwowy Oyarzabal dobił bramkę, która zniszczyła angielskie serca.

Była to późna sekwencja chaosu, gdy Unai Simon przepuścił główkowanie Declana Rice'a w niebezpieczeństwo, ale Dani Olmo był na posterunku, aby odbić odbicie Marca Guehi.

Hiszpania mistrzowsko dokończyła doliczony czas, by zdobyć swoje czwarte mistrzostwo Europy.